Activități an școlar 2019-2020

Luna octombrie

În urmă cu 21 de ani termina Liceul “Petru Maior” Reghin, o tânără inteligentă, ambițioasă și cu un potențial excepțional. În anii ‘90 a obținut o bursă de studiu în SUA și a avut succes! Dana Bucin este în prezent consul onorific în Connecticut, avocat apreciat, fiindu-i conferit titlul “avocatul anului 2019” și este între cei 100 de români de pretutindeni care promovează și ajută România în cadrul proiectului #Repatriot.
    Astazi, 8.10.2019 am avut onoarea să o revedem la școală. A revenit la Liceul “ Petru Maior” unde a vorbit elevilor, cu dragoste despre România, a subliniat potențialul pe care îl are în resursa umană și tradițiile românești. A încurajat elevii să studieze, să fie curajosi, încrezători, să creeze, să inoveze, să caute soluții la problemele comunității, să se implice în acțiuni de voluntariat , și fie proactivi economic și social. Dana Bucin, apreciem mesajul transmis elevilor, pasiunea cu care faci proiectele în sprijinul românilor și iți suntem recunoscători că ai fost în mijlocul nostru. Noi, foștii tăi profesori suntem mândrii de tine și faci cinste scolii.Te asteptam să revii acasă!

Luna septembrie

Ziua Europeană a Limbilor - Cafenea Lingvistică - 26 septembrie 2019

ecologizare

Campania națională “Let do it România!” s-a desfășurat sâmbătă 21 septembrie 2019   și  a constat în  ecologizarea  malului râului Mureș din zona apropiată școlii noastre. La activitate au  participat   în jur de 90 de  elevi de liceu, coordonați de doamnele profesoare  Dan Alina, Florea Adela, Crișan Martha și Fărcaș Severina.

Festivitatea de deschidere a anului școlar 2019-2020

festivitate